Psichikos sveikata – tai geros savijautos būsena, leidžianti žmogui realizuoti savo gebėjimus, įveikti gyvenimo sunkumus, produktyviai dirbti bei prisidėti prie visuomenės vystymosi (World Health Organization, 2005). Gera psichikos sveikata nėra tik psichikos ligos ar sutrikimo nebuvimas. Gerą psichikos sveikatą taip pat rodo žmonių gebėjimas užmegzti ir palaikyti santykius, išreikšti save būdais, teikiančiais malonumą pačiam žmogui ir aplinkiniams, gebėjimas pačiam daryti sprendimus ir už juos atsakyti. Neretai žmonės mėgina ignoruoti ženklus, atspindinčius psichinės sveikatos sutrikimus. Stengiamasi prasiblaškyti, užsiimama savigyda, vartojamos priklausomybę skatinančios medžiagos. Mėginama maskuoti išgyvenimus, manant, jog viskas ir taip išsispręs. Kartais tiesiog priimama pozicija „toks gyvenimas“. Ką mes galime padaryti, pagelbėdami sau išlaikyti gerą psichikos sveikatą?
Pirmiausia, gera žinia – Jūs neprivalote jaustis blogai, o norint pagerinti emocinę būseną, prireiks šiek tiek Jūsų pačių pastangų. Kokie požymiai gali rodyti, jog susiduriate su psichikos sveikatos sutrikimais:
Pravartu atsižvelgti ir į tam tikrus psichikos sveikatos sutrikimų rizikos veiksnius – paveldimumą, ankstesnių psichikos sveikatos sutrikimų epizodus, somatinius sutrikimus, frustruojančius gyvenimo įvykius (netektys, skyrybos, finansiniai ar šeiminiai sunkumai). Svarbu įvertinti socialinių ryšių kokybę ar jų nebuvimą, ankstesnes gyvenimiškas patirtis.
Neleidžiant sau kreiptis pagalbos, galima susidurti su nemaloniomis psichikos sveikatos sutrikimų pasekmėmis: sumažėjusiu pasitenkinimu gyvenimu, tarpasmeninių santykių sunkumais, izoliacijos jausmo išgyvenimu, finansiniais sunkumais, destruktyviu elgesiu tiek savo, tiek aplinkinių atžvilgiu, sveikatos sutrikimais ir t.t.
Kaip palaikyti gerą psichikos sveikatos būseną?
Kodėl mes kreipiama nepakankamai dėmesio į savo psichinę sveikatą:
Kuo pokalbis su psichologu gali pagelbėti?
Medicinos psichologas neturi išankstinės nuomonės apie tai, kaip jūs turėtumėte galvoti ar jaustis. Jis klausysis to, ką išsakote, ir, ne ką mažiau svarbu, gali išgirsti tai, apie ką nutylite patys sau. Jis nesmerks, nekritikuos, neįskaudins.
Jei išmėginote Jums žinomus būdus, tačiau jie nesuteikia norimo efekto, nemanote gyvenąs tokį gyvenimą, kokį norėtumėte gyventi, pasvarstykite apie galimybę kreiptis į psichikos sveikatos specialistą.
Atgal